Okolice

     Kąty Rybackie znajdują się na terenie Mierzei Wiślanej na zachodnim brzegu Zalewu Wiślanego, w odległości 56 km od Gdańska, a 17 km od Krynicy Morskiej.

     Jest to osada rybacka z portem morskim i przystanią. Znajdują się tu szerokie, piaszczyste plaże oraz rezerwat przyrody kormorana czarnego i czapli siwej. Region wyróżnia się bogato rzeźbionym pasmem wydm, szerokimi plażami, niezwykłą różnorodnością form roślinnych oraz dużym nasłonecznieniem. Szczególnym walorem przyciągającym rzesze turystów jest unikalny mikroklimat, wpływający bardzo korzystnie na samopoczucie oraz regenerację sił witalnych.

     Corocznie pod koniec czerwca w dzień św. Piotra i Pawła organizowany jest tu dzień rybaka. Jest to uroczystość religijna połączona z festynem rozrywkowym i występami zespołów muzycznych. Rybacy oferują gratis wędzoną flądrę oraz przejażdżki łodziami po zalewie wiślanym.

Morze

Sprawia wielu tysiącom turystów z Polski i zagranicy wielką przyjemność. Mimo że nasze morze nie rozpieszcza, nie można mu się oprzeć. To tu znajdziemy jedne z najpiękniejszych plaż - pełne drobnego jasnego piasku, z bursztynem i muszelkami.

Muzeum Zalewu Wiślanego

Historia rybołówstwa na Zalewie Wiślanym. Muzeum ma działalność sezonową i czynne jest od maja do września.

Trasy Rowerowe

 • Szlak Bursztynowy
  (wzdłuż Mierzei, po terenie leśnym) 13,0 km
 • Szlak Nadmorski
  (łączy kąpieliska w Sztutowie i Katach Ryb.) 3,5 km
 • Szlak Nadzalewowy
  (od Skowronek do Przebrna) 3,2 km
 • Mała Nadzalewowa
  Pętla Żuławska (Kąty-Kobyla Kępa-Kąty) lub odwrotnie (Sztutowo-Kobyla Kępa – Kąty – Sztutowo) 7,5 km
 • Pętla Żuławska
  (Sztutowo-Łaszka – Groszkowo-Grochowo I- Sztutowska Kępa – Sztutowo) 17,4 km z alternatywą (do Rybiny i dalej przez Chełmek i Marzęcino do Elbląga)

 

Kolejka Wąskotorowa

Każdego roku w maju rusza kolejka wąskotorowa jedna z najciekawszych i niepowtarzalnych atrakcji w naszej okolicy. Trasa kolejki wiedzie z Nowego Dworu Gdańskiego przez Rybinę, Stegnę aż do Mikoszewa. Wagoniki typu „retro” ciągnięte są przez lokomotywę. Na trasie przejazdu można podziwiać żuławskie krajobrazy i piękno nadmorskich lasów. Bilety kupuje się u konduktora w czasie jazdy.

Zalew Wiślany

Osoby wypoczywające na Mierzei mają możliwość spędzenia czasu wybierając się w rejs po Zalewie Wiślanym bądź do Fromborka. Statki wypływają z Kątów Rybackich z przystani nieopodal Muzeum Zalewu Wiślanego oraz Krynicy Morskiej z Przystani Jachtowej.

Bursztyn

Słońce, plaża, morskie fale i duże ilości bursztynu - tak oto można opisać coroczne Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu, których wielki finał odbywa się w Jantarze Gmina Stegna. Mistrzostwa to oficjalne i jedyne na świecie zawody w poławianiu "bałtyckiego złota". Zawody organizowane rokrocznie skupiają wokół siebie ludzi z całej Polski i świata. Doczekały się swoich wielkich fanów, którzy nie wyobrażają sobie lata aby nie spróbować swoich sił w tej konkurencji.

Rezerwat Kormorana Czarnego i Czapli Siwej

Jest to największa kolonia lęgowa kormoranów w Polsce i jedna z największych w Europie. Ptaki te mają tu znakomite warunki bytowania: nie posiadają praktycznie żadnych naturalnych wrogów, a wody Zalewu Wiślanego oraz zatoki do niedawna obfite były w pożywienie. Sprawiło to, że ptaki znacznie się rozmnożyły i rozprzestrzeniły, stając się udręką dla rybaków i leśników.

Szlaki - Nordic Walking

W Kątach Rybackich są 2 bardzo ciekawe trasy dla amatorów spacerowania z podpórkami. Jedna – to Szlak czerwony „Las zachodni w Kątach Rybackich”, druga zaś – to Szlak niebieski „Las wschodni w Kątach Rybackich”. Jedno z wyjśc na trasę zaczyna się 20m od naszego domu.

więcej >>>

Muzeum Stutthof

Podczas II Wojny Światowej mieścił się tu Obóz Koncentracyjny Stutthof, funkcjonujący od 2 września 1939 r. do 9 maja 1945r.

Wstęp bezpłatny.